Bateria redłowska

Prawdopodobnie najlepiej zachowane fortyfikacje artyleryjskie z lat powojennych w Polsce. Bateria redłowska w Gdyni powstawała w latach 1946-48, w ramach szeroko zakrojonego projektu wzmocnienia artyleryjskiej obrony wybrzeża. Cały proces nadzorował komandor Zbigniew Przybyszewski, który we wrześniu ‘39 wsławił się sprawnym dowodzeniem baterią na Helu.

Jednak wobec rozwoju broni rakietowej tradycyjna, stacjonarna artyleria straciła wartość bojową i w połowie lat siedemdziesiątych baterie artylerii stałej rozformowano. O ile większość z tych placówek wojskowych w Polsce całkowicie zapomniano, tak w Gdyni po latach zrekonstruowano stanowiska bojowe i udostępnione je zwiedzającym. Dla miłośników militariów to nie lada atrakcja, można tutaj podziwiać 23 żelbetowe stanowiska ogniowe, bunkry i szereg fortyfikacji przeciwdesantowych. Rzecz jasna największe zainteresowanie wzbudzają armaty - na wyposażeniu baterii redłowskiej znajdowały się 130-milimetrowe działa morskie B-13. Oczywiście nie brakuje tablic edukacyjnych z ciekawymi informacjami.

Do pozostałości po 11. Baterii Artylerii Stałej w gdyńskim Redłowie prowadzi kilka ścieżek i historycznych szlaków turystycznych. Najpopularniejsza trasa historyczna zaczyna się przy pomniku Baden-Powella na Polance Redłowskiej, na krańcu ulicy Juliana Ejsmonda.

Dodaj opinię

Intrygujący zabytek militarny. 11. Bateria Artylerii Stałej Gdynia-Redłowo powstała tuż po II WŚ, w ramach wielkiego projektu wzmocnienia obrony polskiego wybrzeża. Jednak już w latach ‘70 XX w. tradycyjna artyleria straciła na znaczeniu na rzecz broni rakietowej, a BAS-y porzucono. W Gdyni zrekonstruowano baterię redłowską i udostępniono do zwiedzania dla turystów.

Bateria redłowska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Bateria redłowska, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Bateria redłowska.
  • Ulica
    Polanka Redłowska / ul. J.Ejsmonda
    Bateria redłowska mieści się przy ulicy Polanka Redłowska / ul. J.Ejsmonda w Gdańsku
  • 81-409 Gdynia
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Bateria redłowska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij