Brama Wyżynna

Dawniej nazywana Bramą Wysoką - tak czy siak, gdańska Brama Wyżynna to jeden z istotniejszych i najbardziej urodziwych zabytków Trójmiasta. Od drugiej połowy XVI wieku aż do końca XIX stulecia potężna, a jednocześnie bogato zdobiona konstrukcja była najbardziej reprezentatywnym wjazdem do miasta.

Oryginalnie Brama Wyżynna w Gdańsku składała się z dwóch, wybudowanych niezależnie części. W latach 1574-76 niejaki Hans Kramer pracował nad bramą wewnętrzną. Natomiast ok. 1588 roku Willem van den Blocke ukończył część zewnętrzną - istne arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej. Płyty z piaskowca pokrywają wspaniałe ornamenty roślinne, a attykę upiększają duże, kunsztowne posągi i figury - w tym misternie wykute herby Gdańska, Królestwa Polskiego oraz Prus Królewskich. Na uwagę zasługują również złocone łacińskie sentencje, a zwłaszcza “Sprawiedliwość i pobożność są podstawą wszystkich królestw” - zapis w dwóch wersach spowodował, że dolny ma postać RUM OMNIUM FUNDAMENTA, co gdańscy mieszczanie natychmiast przetłumaczyli sobie jako “Rum podstawą wszystkiego”.

Obronna rola Bramy Wyżynnej zakończyła się w 1895 roku, kiedy to włodarze Gdańska zdecydowali o zdemontowaniu mostu zwodzonego, zasypaniu fosy, oraz zburzeniu ograniczających Stare Miasto wałów. Budynek przystosowano na potrzeby wartowni, a w kolejnych latach mieściły się tutaj m.in. biura podróży czy placówka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W trakcie II Wojny Światowej zabytek uległ poważnym zniszczeniom, ostatecznie odbudowanym w 1966 roku.

Warto jeszcze dodać, że to właśnie na Bramie Wyżynnej, od 2012 r. służącej jako siedziba Pomorskiej Organizacji Turystycznej, zaczyna się Droga Królewska - trakt, którym monarchowie uroczyście wjeżdżali do Gdańska, dziś pełen efektownych zabytków szlak turystyczny.

Dodaj opinię

Reprezentacyjny zabytek, przez parę stuleci najważniejszy wjazd do Gdańska. Bramę Wyżynną zbudowano w latach 1574-88, według projektów Hansa Kramera i Willema van den Blocke’a. O ile ten pierwszy skoncentrował się na aspektach obronnych, ten drugi ozdobił potężną konstrukcję kunsztownymi ornamentami rzeźbami. Największe wrażenie robią ogromne herby.

Brama Wyżynna adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Brama Wyżynna, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Brama Wyżynna.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Brama Wyżynna opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij