Dworek Sierakowskich

Perełka klasycystycznego budownictwa w nadmorskim uzdrowisku. Historia Dworku Sierakowskich w Sopocie sięga jeszcze pierwszej połowy XVIII stulecia. Rzecz jasna do czasów współczesnych sporo się tutaj zmieniło, ale do dziś w najstarszym zabytku miasta zachowało się trochę dawnych elementów. M.in. zdobione, dwuskrzydłowe drzwi, sufitowe malowidła czy piece kaflowe.

Dworek Sierakowskich - wówczas jeszcze jako domek letniskowy burmistrza Sopotu Andrzeja Borkmanna, na terenie posiadłości tzw. Dworu Francuskiego - pojawił się na mapach miasta w 1714 roku. Z kolei w 1793 r. właścicielem kameralnej willi został hrabia Kajetan Sierakowski, który całkowicie ją przebudował i urządził według własnego gustu. Dworek jeszcze kilkukrotnie trafiał w nowe ręce, aż w 1958 r. majątek w całości przejęły władze państwowe.

Od 1974 roku - z przerwami na prace remontowo-rewitalizacyjne zabytku - Dworek Sierakowskich stanowi siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. To organizacja pożytku publicznego, zajmująca się m.in. aktywizacją społeczną mieszkańców oraz działalnością artystyczną, kulturalną i edukacyjną. W ten sposób sam Dworek Sierakowskich stał się galerią sztuki, z coraz to nowymi wernisażami i wystawami. Ponadto Towarzystwo Przyjaciół Sopotu urządza kolejne prelekcje, premiery książkowe, spotkania autorskie czy koncerty - w tym cieszące się sporą popularnością Czwartkowe Wieczory Muzyczne.

Zgodnie z informacjami Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, wstęp na wszystkie wydarzenia i imprezy w Dworku Sierakowskich jest bezpłatny.

Dodaj opinię

Najstarszy zabytek Sopotu i piękny reprezentant architektury klasycystycznej. Dworek Sierakowskich wybudowano jeszcze w XVIII wieku, do dziś zachowały się niektóre zdobienia i dawne wyposażenie. Aktualnie w posiadłości swoją siedzibę ma Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. W dworku działa galeria sztuki, poza tym regularnie organizowane są różne wydarzenia kulturalne.

Dworek Sierakowskich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dworek Sierakowskich, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dworek Sierakowskich.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dworek Sierakowskich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij