Ewangelicki kościół Zbawiciela

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z cenniejszych, a już na pewno najciekawszych zabytków architektury sakralnej całego Trójmiasta. Ewangelicki kościół Zbawiciela wzniesiono w drugiej dekadzie XX wieku, kiedy to dotychczasowa Kaplica Pokoju okazała się zbyt mała na potrzeby rosnącej rzeszy wiernych. W tym czasie Sopot przeżywał istne oblężenie wczasowiczów i kuracjuszy, co pociągało za sobą intensywny rozwój miasta.

Opisywaną świątynię zbudowano na miejscu rzeczonej kaplicy, dlatego funkcjonowała jako kościół Pokoju. Przybytek pod wezwaniem Zbawiciela wzniesiono bowiem nieco wcześniej, w innym punkcie Sopotu. Jednak tuż po II Wojnie Światowej oryginalny kościół Zbawiciela przejęli katolicy i przemianowali na kościół św. Jerzego. Wobec tego ewangelicy zmienili patrona swojej świątyni i kościół Pokoju stał się kościołem Zbawiciela.

Budowlę wznoszono w latach 1913-19 według projektu Adolfa Bielefeldta - niezwykle cenionego architekta z Gdańska. Neobarokowy przybytek niewątpliwie wyróżnia się na tle innych ewangelickich świątyń bogatym zdobnictwem i wyposażeniem. Zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach. Na szczególną uwagę w sopockim kościele Zbawiciela zasługują m.in. 18-głosowe organy w dekorowanej oprawie, drewniany żyrandol, obraz olejny “Ukrzyżowanie”, ambona oraz wizerunku dwunastu apostołów i św. Pawła zawieszone na balustradach empory.

Warto dodać, że ewangelicka parafia Trójmiasta od czasu do czasu organizuje na terenie sopockiego kościoła Zbawiciela rozmaite wystawy.

Mini przewodnik

Fascynujący zabytek sakralny - tak ze względu na architekturę, jak i burzliwą historię. Ewangelicki kościół Zbawiciela w Sopocie zbudowano w latach 1913-19, w miejscu małej Kaplicy Pokoju. Neobarokowy projekt Adolfa Bielefeldta wyróżnia się bogatym jak na luterański przybytek zdobnictwem. Również we wnętrzach świątyni można obejrzeć szereg pięknych, cennych rzeczy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja