Ewangelicki kościół Zbawiciela

Jeden z cenniejszych, a już na pewno najciekawszych zabytków architektury sakralnej całego Trójmiasta. Ewangelicki kościół Zbawiciela wzniesiono w drugiej dekadzie XX wieku, kiedy to dotychczasowa Kaplica Pokoju okazała się zbyt mała na potrzeby rosnącej rzeszy wiernych. W tym czasie Sopot przeżywał istne oblężenie wczasowiczów i kuracjuszy, co pociągało za sobą intensywny rozwój miasta.

Opisywaną świątynię zbudowano na miejscu rzeczonej kaplicy, dlatego funkcjonowała jako kościół Pokoju. Przybytek pod wezwaniem Zbawiciela wzniesiono bowiem nieco wcześniej, w innym punkcie Sopotu. Jednak tuż po II Wojnie Światowej oryginalny kościół Zbawiciela przejęli katolicy i przemianowali na kościół św. Jerzego. Wobec tego ewangelicy zmienili patrona swojej świątyni i kościół Pokoju stał się kościołem Zbawiciela.

Budowlę wznoszono w latach 1913-19 według projektu Adolfa Bielefeldta - niezwykle cenionego architekta z Gdańska. Neobarokowy przybytek niewątpliwie wyróżnia się na tle innych ewangelickich świątyń bogatym zdobnictwem i wyposażeniem. Zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach. Na szczególną uwagę w sopockim kościele Zbawiciela zasługują m.in. 18-głosowe organy w dekorowanej oprawie, drewniany żyrandol, obraz olejny “Ukrzyżowanie”, ambona oraz wizerunku dwunastu apostołów i św. Pawła zawieszone na balustradach empory.

Warto dodać, że ewangelicka parafia Trójmiasta od czasu do czasu organizuje na terenie sopockiego kościoła Zbawiciela rozmaite wystawy.

Dodaj opinię

Fascynujący zabytek sakralny - tak ze względu na architekturę, jak i burzliwą historię. Ewangelicki kościół Zbawiciela w Sopocie zbudowano w latach 1913-19, w miejscu małej Kaplicy Pokoju. Neobarokowy projekt Adolfa Bielefeldta wyróżnia się bogatym jak na luterański przybytek zdobnictwem. Również we wnętrzach świątyni można obejrzeć szereg pięknych, cennych rzeczy.

Ewangelicki kościół Zbawiciela adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ewangelicki kościół Zbawiciela, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ewangelicki kościół Zbawiciela.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ewangelicki kościół Zbawiciela opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij