Kaplica Królewska

W pobliżu kościoła mariackiego wyrasta jedyna, barokowa kaplica w Gdańsku - Kaplica Królewska (ul. Świętego Ducha).

Nosi ona także cechy powszechnego w Gdańsku manieryzmu niderlandzkiego. Zbudowano ją w latach 1678-81 jako tymczasową kaplicę dla katolików z parafii kościoła Wniebowzięcia NMP pozostającego wówczas pod opieką protestantów.

Autorem jej projektu był Tylman von Gameren, budowniczym gdański mistrz Barthel Ranisch, a twórcą jej wystroju kamieniarskiego wybitny rzeźbiarz Andrzej Schluter pełniący rolę nadwornego architekta Jana III Sobieskiego, który wraz z Prymasem Polski Andrzejem Olszewskim ufundował świątynię.

W centrum fasady rzeźbiarz umieścił wielki kartusz herbowy z herbami Polski, Litwy i Sobieskich.

Dodaj opinię

Barokowa budowla, wystawiona w II połowie XVII stulecia z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego. Powstała w ramach “zastępstwa”, po tym gdy monarcha podjął w radzie miejskiej nieudaną próbę przywrócenia praw katolików do bazyliki mariackiej. W Kaplicy Królewskiej można dostrzec również wpływy popularnego w Gdańsku manieryzmu niderlandzkiego.

Kaplica Królewska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaplica Królewska, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaplica Królewska.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaplica Królewska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij