Kościół Św. Katarzyny

Część najznamienitszych zabytków Gdańska znajduje się na obszarze Starego Miasta graniczącego z Głównym Miastem. Jest wśród nich gotycki kościół św. Katarzyny (ul. Profesorska 3) wzniesiony z cegły w latach 1227-39, w XIV w. rozbudowany, będący najstarszym kościołem Starego Miasta.

Jego dominantą architektoniczną jest sięgająca 76 m wysokości wieża nakryta barokowym hełmem autorstwa Jacoba van den Blocke. Już od XVI w. w wieży znajduje się carillon. Pierwotny instrument uległ zniszczeniu podczas pożaru świątyni w 1905 r. Odbudowany, w czasie II wojny światowej został oddany do przetopienia. Obecny pochodzi z lat 1989-98 i składa się z 49 dzwonów.

W wieży swą siedzibę ma Muzeum Zegarów Wieżowych, w którym obejrzeć można kolekcję obejmującą przedmioty powstałe od XV do XX w., w tym zegary, mechanizmy, oryginalne części ze znanych, ale nieistniejących zegarów.

We wnętrzu świątyni uwagę zwracają XVII-wieczne obrazy pędzla Antona Möllera i Izaaka van den Blocke, namalowany w XV w., cudowny obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej z Bołszowic oraz grób i epitafium XVII-wiecznego gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza, który przez wiele lat prowadził obserwacje astronomiczne z obserwatorium umieszczonego na dachu swych kamienic przy ulicy Korzennej.

Dodaj opinię

Najstarsza zachowana świątynia na obszarze Starego Miasta Gdańska. Wzniesiono ją w I poł. XIII wieku i później rozbudowywano. W środku wypada zobaczyć obrazy mistrzów renesansu i grób Jana Heweliusza. W kościelnej wieży (76 m) z 49 dzwonami - barokowym majstersztyku - mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych. W 2006 r. kościół poważnie ucierpiał w wyniku pożaru.

Kościół Św. Katarzyny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Św. Katarzyny, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Św. Katarzyny.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Św. Katarzyny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij