Kościół Św. Katarzyny

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Część najznamienitszych zabytkówGdańska znajduje się na obszarze Starego Miasta graniczącego z Głównym Miastem. Jest wśród nich gotycki kościół św. Katarzyny (ul. Profesorska 3) wzniesiony z cegły w latach 1227-39, w XIV w. rozbudowany, będący najstarszym kościołem Starego Miasta.

Jego dominantą architektoniczną jest sięgająca 76 m wysokości wieża nakryta barokowym hełmem autorstwa Jacoba van den Blocke. Już od XVI w. w wieży znajduje się carillon. Pierwotny instrument uległ zniszczeniu podczas pożaru świątyni w 1905 r. Odbudowany, w czasie II wojny światowej został oddany do przetopienia. Obecny pochodzi z lat 1989-98 i składa się z 49 dzwonów.

W wieży swą siedzibę ma Muzeum Zegarów Wieżowych, w którym obejrzeć można kolekcję obejmującą przedmioty powstałe od XV do XX w., w tym zegary, mechanizmy, oryginalne części ze znanych, ale nieistniejących zegarów.

We wnętrzu świątyni uwagę zwracają XVII-wieczne obrazy pędzla Antona Möllera i Izaaka van den Blocke, namalowany w XV w., cudowny obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej z Bołszowic oraz grób i epitafium XVII-wiecznego gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza, który przez wiele lat prowadził obserwacje astronomiczne z obserwatorium umieszczonego na dachu swych kamienic przy ulicy Korzennej.

Mini przewodnik

Najstarsza zachowana świątynia na obszarze Starego Miasta Gdańska. Wzniesiono ją w I poł. XIII wieku i później rozbudowywano. W środku wypada zobaczyć obrazy mistrzów renesansu i grób Jana Heweliusza. W kościelnej wieży (76 m) z 49 dzwonami - barokowym majstersztyku - mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych. W 2006 r. kościół poważnie ucierpiał w wyniku pożaru.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja