Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Niewielka, aczkolwiek niebywale istotna placówka. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku prezentuje jeden z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej heroicznych epizodów całej II Wojny Światowej. Wprawdzie pod względem militarnym potyczka miała marginalne znaczenie, ale symbolika starcia wciąż ma niebywale mocną wymowę.

1 września 1939 roku o godzinie 4:45, równocześnie z ostrzelaniem Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein, blisko 200 niemieckich żołnierzy przystąpiło do szturmu Poczty Polskiej - jednej z ważniejszych oznak polskości w Wolnym Mieście Gdańsk. Według planów Sztabu Głównego Wojska Polskiego niespełna 60 obrońców miało utrzymać pozycje przez 6 godzin, do czasu odsieczy regularnych sił. Jednak Armia Pomorze została zmuszona do odwrotu, a nieświadomi sytuacji pocztowcy bronili się do ok. godziny 19. Wszyscy Polacy, którzy nie zginęli lub po kapitulacji nie uciekli, zostali oskarżeni o bojówkarstwo i sądownie skazani na śmierć przez rozstrzelanie. W 1995 r. dokonano rewizji sfingowanego procesu i symbolicznie zmieniono wyrok na uniewinnienie.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku założono w 1979 roku, wówczas jeszcze jako zamiejscową filię wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Od 2003 roku pieczę nad wystawą przejęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Dodaj opinię

Ceny biletów do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku - stan na maj 2018:

 • 8 zł normalny
 • 4 zł ulgowy
 • 20 zł rodzinny (maks. 8 osób i dwójka dorosłych)
 • 7 zł normalny grupowy
 • 3 zł ulgowy grupowy
 • 50 zł normalny karnet “8 Muzeów Gdańska”
 • 30 zł ulgowy karnet “8 Muzeów Gdańska”

W poniedziałki dzień wolnego wstępu

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Poruszająca wystawa o Wolnym Mieście Gdańsk, bohaterstwie mieszkających w nim Polaków oraz niezmierzonym okrucieństwie niemieckiego agresora. Walki z 1 września ‘39, jakie upamiętnia Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, nie trwały nawet doby. Jednak heroizm obrońców placówki, rozstrzelanych po kapitulacji i sfingowanym procesie sądowym, stał się jednym z symboli II WŚ.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Redakcja serwisu www.gdansk.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4 zł
  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku cena biletu ulgowego: 4 zł
 • 8 zł
  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku cena biletu normalnego: 8 zł
 • 20 zł
  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku cena biletu rodzinnego: 20 zł
 • Grupowy 3-7 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij