Muzeum Wisły

Zamiejscowa filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, z bogatą ekspozycją poświęconą największej i najważniejszej polskiej rzece. Muzeum Wisły w Tczewie prezentuje Królową Polskich Rzek zarówno pod kątem przyrodniczo-ekologicznym, jak też w aspektach historycznych i gospodarczych.

Bodaj najszerzej przybliżaną kwestią spośród szerokiego wachlarza tematów jest tzw. złoty wiek spławu wiślanego, który przypada na okres od XVI do XVIII stulecia. Wtedy to do Gdańska Wisłą transportowano wiele dóbr i towarów - przede wszystkim zboże, w końcu Polska nosiła zaszczytne miano Spichlerza Europy. W tczewskim Muzeum Wisły można poznać m.in. najważniejsze typy dawnych statków, charakterystyczne cechy topograficzne rzeki czy realia pracy flisaków.

Na szczególną uwagę zasługują wiekowe zabytki (z 10-metrową łodzią towarowo-pasażerską typu bot na czele), wierne modele pływających po Wiśle jednostek oraz instalacje multimedialne - częściowo interaktywne, co powinno być nie lada atrakcją dla dzieci. Ponadto Muzeum Wisły posiada rozbudowaną, składającą się z ok. 10 rozmaitych programów ofertę lekcji muzealnych dla maluchów i młodzieży szkolnej, od lat 3 do klas ponad ponadpodstawowych.

Warto dodać, że placówka mieści się w zabytkowym kompleksie przemysłowym z XIX wieku. Siedzibą Muzeum Wisły w Tczewie od samego początku istnienia instytucji, to jest 1984 roku, jest dawna Fabryka Wyrobów Metalowych Emila Kelcha - w czasie II Wojny Światowej zaadaptowana na obóz przejściowy, a później przekształcana w zakłady produkujące zupełnie inne rzeczy, np. wojskowy sprzęt optyczny czy artykuły AGD.

Dodaj opinię

Koszty wejściówek do Muzeum Wisły w Tczewie, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - stan na czerwiec 2018:

  • 6 zł bilet normalny
  • 4 zł bilet ulgowy
  • wstęp wolny w soboty

Oprowadzanie przez przewodnika (grupy do 30 osób): po polsku 30 zł, po angielsku 35 zł

bilety łączone z Centrum Konserwacji Wraków Statków - normalne 8 zł, ulgowe 5 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wiele ciekawostek, intrygujących zabytków i prezentacji multimedialnych związanych z największą polską rzeką. Ekspozycja Muzeum Wisły w Tczewie koncentruje się na XVI-XVIII wieku, kiedy to spławianie towarów przeżywało największy rozkwit. Nie brakuje przy tym informacji przyrodniczych i geograficznych. Całość stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Muzeum Wisły adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Wisły, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Wisły.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Wisły. Redakcja serwisu www.gdansk.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • od 4 zł
    Muzeum Wisły cena biletu ulgowego: od 4 zł
  • od 6 zł
    Muzeum Wisły cena biletu normalnego: od 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Wisły opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij