Pałac Opatów Oliwa

Zabytkowy zespół pałacowy na terenie dawnego klasztoru cystersów w Oliwie, składający się z dwóch połączonych części. Pierwszy, gotycki Pałac Opatów w Gdańsku wzniesiono jeszcze w XV stuleciu - później powiększony i kilkukrotnie modernizowany.

Natomiast w XVII wieku dobudowano tzw. Nowy Pałac Opatów. Budowle posiadają bezpośrednie połączenie, a cały kompleks przybrał kształt litery L. W latach 1754-1756 cysterski opat Jacek Rybiński zaordynował kolejną przebudowę - tym razem w znacznie bogatszym stylu rokoko. W 1831 r. klasztor rozwiązano, a majątek podzielono pomiędzy miasto Gdańsk i państwo pruskie. Pałac Opatów uległ poważnym zniszczeniom pod koniec II Wojny Światowej, jednak w latach ‘60 udało się go odbudować i przywrócić do stanu świetności.

Od 1989 roku funkcjonuje tutaj Muzeum Narodowe w Gdańsku - a ściślej rzecz ujmując Oddział Sztuki Nowoczesnej. Na swój sposób placówka kontynuuje tradycje centrum kultury i sztuki z czasów Wolnego Miasta Gdańska, kiedy to w oliwskim Pałacu Opatów urządzono muzeum krajowe. Dziś ekspozycja opiera się na dziełach malarskich i rysunkowych - przede wszystkim z przełomu XIX i XX wieku - oraz teatraliach: kostiumach scenicznych, plakatach, dekoracjach itd. Zbiory gdańskiego Muzeum Narodowego uzupełniają jeszcze rzeźby, kunsztowna ceramika oraz tkaniny artystyczne. Można tutaj obejrzeć prace m.in. Jana Matejki, Georga Braque’a, Guntera Grassa, Aliny Afanasjew i wielu, wielu innych mistrzów.

Wypada jeszcze dodać, że część Oddziału Sztuki Nowoczesnej gdańskiego Muzeum Narodowego znajduje się poza Pałacem Opatów w Oliwie. Chodzi o Gdańską Galerię Fotografii, usytuowaną w charakterystycznej Zielonej Bramie.

UWAGA - do 31 sierpnia 2018 w gdańskim Pałacu Opatów zaplanowane są prace termomodernizacyjne. Do czasu zakończenia remontu muzeum będzie zamknięte.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do oliwskiego Pałacu Opatów - Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku - stan na maj 2018:

 • 10 zł bilety normalne
 • 6 zł bilety ulgowe
 • 1 zł dla dzieci i młodzieży od 7. do 26. roku życia
 • 18 zł bilety rodzinne

W piątki wstęp wolny.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Piękny zabytek i jednocześnie jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Oliwski Pałac Opatów powstał w XV w., po kilku przebudowach uzyskał rokokowy kształt. Od 1989 r. we wspaniałych wnętrzach funkcjonuje Oddział Sztuki Nowoczesnej - na wystawach czekają bezcenne malowidła, grafiki, dekoracje i kostiumy teatralne oraz innego rodzaju dzieła sztuki.

Pałac Opatów Oliwa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac Opatów Oliwa, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac Opatów Oliwa.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Pałac Opatów Oliwa. Redakcja serwisu www.gdansk.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 1-6 zł
  Pałac Opatów Oliwa cena biletu ulgowego: 1-6 zł
 • 10 zł
  Pałac Opatów Oliwa cena biletu normalnego: 10 zł
 • 18 zł
  Pałac Opatów Oliwa cena biletu rodzinnego: 18 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac Opatów Oliwa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij