Park Oruński

Park Oruński choć nie jest dziś tak wspaniały, jak był w stuleciach XVII i XVIII w., wciąż stanowi w Gdańsku cenne miejsce zieleni. Niektórzy wolą go nawet od Parku Oliwskiego, gdyż z uwagi na mniejszą popularność, jest nieco bardziej zaciszny.

Jego początki sięgają końca XVI w. Wówczas i w ciągu następnych stuleci gospodarzami Oruni byli przede wszystkim gdańscy rajcy, burmistrzowie, kupcy i znani uczeni upiększający ją swymi letnimi rezydencjami, ogrodami i założeniami parkowymi. W XVII stuleciu, w okolicy pełno było stawów, sztucznych wodospadów, wszędzie rosły rzadkie okazy flory, urządzonych było wiele punktów widokowych. Ogromne zniszczenia w oruńskiej idylli poczyniło oblężenie Gdańska przez wojska rosyjskie w 1734 r. oraz 2 kampanie napoleońskie w 1807 i 1813 r. Nielicząca się z pięknem krajobrazu urbanizacja w połowie XIX w. owych zniszczeń dopełniła.

Do dzisiaj ocalał Park Oruński – zielony zakątek Oruni, położony nad kanałem Raduni, okolony malowniczymi wzgórzami. Swój rozkwit osiągnął dzięki trwającym dziesiątki lat zabiegom przedstawicieli najbogatszych rodów gdańskich: Bartłomieja Schachmana, Jana Czirenberga, Albrechta Groddecka oraz Johana Reygera. Po wojnach napoleońskich wraz z istniejącym w nim do dzisiaj dworkiem został odrestaurowany z inicjatywy armatora i kupca Fryderyka Hoene. Duże wrażenie robi w nim aleja 40 lip, fantazyjne kwietniki oraz stawy, a zwłaszcza ten w głębi parku, okolony wierzbami płaczącymi.

Dodaj opinię

Jak dotąd mniej popularny od Parku Oliwskiego, choć niekoniecznie ustępuje mu urodą i klimatem. Założony pod koniec XVI wieku, prawdziwy rozkwit przeżywał w XVII i XVIII stuleciu. Dziś, zdecydowanie mniejszy niż w przeszłości Park Oruński nawiązuje do lat świetności dzięki wspaniałej zieleni (kwietniki, aleja 40 lip, wierzby płaczące) oraz malowniczym stawom.

Park Oruński adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Park Oruński, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Park Oruński.
  • Ulica
    Raduńska
    Park Oruński mieści się przy ulicy Raduńska w Gdańsku
  • 80-020 Gdańsk
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Park Oruński opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij