Rezerwat Mewia Łacha

Utworzony w 1991 roku w otulinie Parku Krajobrazowego “Mierzeja Wiślana” obszar ochrony przyrody, a zwłaszcza - terenów lęgowych ptactwa wodno-błotnego. Rezerwat położony jest u głównego, przekopanego ujścia naszej największej rzeki na obu jej brzegach: ok. 19 hektarów na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej i w granicach 131 ha w granicach gminy Stegna, w pobliżu Mikoszewa.

Mewia Łacha to jedyne na polskim wybrzeżu miejsce, gdzie gniazdują rybitwy czubate, sieweczki morskie i rybitwy popielate. Przylatują tu także m.in. mewy srebrzyste, sieweczki obrożne, mewy śmieszki, ostrygojady, sieweczki mongolskie, pijawniki, świstunki grubodziobe czy inne rybitwy: rzeczne i białoczelne. W sumie występuje tu ok. 220 gatunków ptaków, z czego przynajmniej 50 buduje tutaj gniazda.

Od czasu do czasu widuje się tutaj foki szare, bobry, foki pospolite wydry czy rzadkie na terenie Polski skorupiaki - zmieraczki zalewowe. Mewia Łacha cechuje się zatem niezwykłym bogactwem fauny, ale również flory. Naukowcy doliczyli się powyżej 450 gatunków roślin naczyniowych, z czego 70 jest w naszym kraju zagrożonych wymarciem, a 17 podlega najściślejszej ochronie. Do najważniejszych z nich należą lnice wonne, mikołajki nadmorskie, kruszczyki rdzawoczerwone czy nietypowe grzyby - sromotniki fiołkowe.

Przez rezerwat prowadzi jedna ścieżka turystyczna. Zejście z niej jest surowo wzbronione. W 2013 r. zbudowano specjalną wieżę widokową dla miłośników przyrody, jednak ku niewysłowionemu żalowi amatorów birdwatchingu, ambona na Mewiej Łasze spłonęła doszczętnie jeszcze przed oficjalnym dopuszczeniem do użytku.

Dodaj opinię

Objęty bardzo ścisłą ochroną obszar Parku Krajobrazowego “Mierzeja Wiślana”, o łącznej powierzchni ok. 150 ha. Rezerwat położony jest po obu brzegach ujścia Wisły i zajmuje cenne tereny lęgowe, w tym jedyne w Polsce gniazda rybitw popielatych, czubatych i sieweczek morskich. “Mewia Łacha” to 220 gatunków ptaków i ponad 450 gatunków roślin naczyniowych.

Rezerwat Mewia Łacha adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Mewia Łacha, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Mewia Łacha.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Mewia Łacha opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij