Sala BHP

Miejsce, w którym rodziła się Solidarność. A także przypomnienie o tradycjach ciężkiego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, sięgających połowy XIX stulecia - muzeum Sala BHP mieści się w budynku, który pierwotnie był magazynem i montownią torped pruskiej Stoczni Cesarskiej. Do dziś zachował się nawet charakterystyczny szyld “Torpedo - Lagerhaus”, będący jednym z eksponatów.

Wystawa stała w Sali BHP koncentruje się na dwóch aspektach. Pierwszym z nich są budowane w Stoczni Gdańsk statki - a konkretniej ich duże, pełne drobnych detali modele. Od okrętów marynarki wojennej (zarówno żaglowce, jak też U-booty), przez jednostki wszelkiego typu produkowane na zamówienie “bratniego” ZSRR, aż po wielkie transportowce. Drugim filarem są dioramy prezentujące historię współczesną i kulisy społecznego zrywu, jakim była Solidarność. Od wydarzeń, które zmieniły budynek przemysłowy w służącą szkoleniom Salę BHP - 13 XII 1961 r. jednego dnia zginęło 22 pracowników Stoczni Gdańsk - po masowe protesty, które doprowadziły do podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku. Tutaj obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, tutaj przedstawiciel robotników Lech Wałęsa podpisywał “ugodę” z reprezentującym rząd PRL wicepremierem Mieczysławem Jagielskim. Ten moment wielu historyków uważa za pierwszy krok Polski ku prawdziwej wolności.

Rzecz jasna muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe. Odbywają się tutaj również rozmaite prelekcje, spotkania czy szeroko rozumiane wydarzenia kulturalne. Poza funkcjami muzealno-wystawienniczymi, gdańska Sala BHP pełni również funkcje stricte biznesowe - mieści się tutaj parę odpowiednio urządzonych i wyposażonych sal konferencyjnych.

Dodaj opinię

Muzeum prezentujące niezwykłą historię Stoczni Gdańsk. Od budowy statków dla pruskiej marynarki wojennej, przez protesty Solidarności i podpisanie w Sali BHP Porozumień Sierpniowych ‘80, aż po powolny upadek przemysłu stoczniowego w mieście. Ekspozycję tworzą realistyczne modele zbudowanych tutaj jednostek oraz efektowne dioramy z materiałami dokumentalnymi.

Sala BHP adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sala BHP, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sala BHP.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sala BHP opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij