Spichlerz Opacki Oliwa

Jeden z zabytków na terenie pocysterskiego klasztoru w Oliwie. Spichlerz Opacki w Gdańsku to jeden z młodszych obiektów całego kompleksu - na podstawie dostępnych źródeł czas jego budowy szacuje się na pierwszą połowę XVIII stulecia.

Pod względem architektonicznej stylistyki trzykondygnacyjny Spichlerz Opacki reprezentuje barok. Jednak materiały budowlane pamiętają jeszcze średniowiecze - małe, gotyckie cegły pozyskano z rozbiórki dwóch starszych i mniejszych magazynów na zboże. Inicjatorem tej inwestycji był opat Franciszek Mikołaj Zalewski, którego rodowy herb (Godziembę) uwieczniono w formie płaskorzeźby nad wejściem.

Jako siedziba dla muzealnego działu etnograficznego oliwski Spichlerz Opacki w Gdańsku funkcjonuje od 1988 roku. Natomiast w strukturze gdańskiego Muzeum Narodowego Oddział Etnografii pojawił się w 1958 r. Gwałtowny rozwój kolekcji (i stosownych badań naukowych) placówki jest wielką zasługą Longina Malickiego, którego uhonorowano tablicą pamiątkową. Dziś zbiory liczą ok. 9000 eksponatów prezentujących kulturę ludową z niemal całego świata.

Odwiedzając Spichlerz Opacki w Oliwie można zobaczyć m.in. tradycyjne pomorskie meble, rzeczy przywiezione i wytworzone przez osadników fryzyjskich na pobliskich Żuławach, rzeczy należące do Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich II RP czy najróżniejsze eksponaty z pozostałych regionów kraju. Oddział Etnograficzny Muzeum Narodowego w Gdańsku posiada również kolekcję prezentującą kultury egzotyczne: m.in. rzeźby, ozdoby, ceramikę czy dawną broń z Oceanii, Ameryki Południowej oraz Afryki.

Dodaj opinię

Ceny biletów wstępu do Spichlerza Opackiego - Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku - stan na maj 2018:

 • 8 zł bilet normalny
 • 4 zł bilet ulgowy
 • 1 zł bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży w wieku 7-26 lat
 • 15 zł bilet rodzinny
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

XVIII-wieczny zabytek, obecnie przystosowany do potrzeb Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Barokowy Spichlerz Opacki w Oliwie zbudowano z cegieł po mniejszych, średniowiecznych magazynach zboża. Muzealne zbiory etnograficzne liczą ok. 9000 rozmaitych eksponatów - przede wszystkim różnych zakątków Polski, ale też egzotycznych regionów świata.

Spichlerz Opacki Oliwa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Spichlerz Opacki Oliwa, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Spichlerz Opacki Oliwa.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Spichlerz Opacki Oliwa. Redakcja serwisu www.gdansk.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 1-4 zł
  Spichlerz Opacki Oliwa cena biletu ulgowego: 1-4 zł
 • 8 zł
  Spichlerz Opacki Oliwa cena biletu normalnego: 8 zł
 • 15 zł
  Spichlerz Opacki Oliwa cena biletu rodzinnego: 15 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Spichlerz Opacki Oliwa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij