Statek Sołdek

Pierwszy statek pełnomorski, zbudowany całkowicie od rufy po dziób przez polską stocznię. Gdański transportowiec Sołdek zwodowano w listopadzie 1948 roku, po niespełna roku prac kierowanych przez inż. Jerzego Doerffera. Pierwszy rejs nowej jednostki - do Szczecina - rozpoczął się 22 X 1949 roku, a pierwszym kapitanem był Zbigniew Rybiański.

Statek Sołdek służył do przewozu węgla i innych kopalin. Transportowiec eksploatowano do stycznia 1981 roku - przez ten czas w ciągu 1479 dłuższych i krótszych podróży morskich na statku przeładowano ponad 3 500 000 ton wszelkiego rodzaju rud w 60 różnych portach. Warto jeszcze wspomnieć, że nazwę jednostce nadano “na cześć przodującego w pracach w stoczniowca” - za takiego uznano Stanisława Sołdka, zatrudnionego w Stoczni Gdańskiej na stanowisku trasera.

Po zakończeniu służby statek Sołdek na stałe zawinął przy gdańskiej wyspie Ołowianka, a wkrótce przeszedł na własność Narodowego Muzeum Morskiego. Turyści mogą zajrzeć praktycznie w każdy zakamarek polskiego transportowca - nie tylko na pokład czy mostek kapitański, ale też do czterech ładowni, maszynowni czy kabin marynarzy oraz oficerów. W niektórych pomieszczeniach statku Sołdek urządza się wystawy: zarówno czasowe, jak i ekspozycje stałe. Na zwiedzających czekają m.in. materiały dokumentalne na temat rudowęglowca oraz modele statków zbudowanych w Stoczni Gdańskiej w latach 1947-1984.

Dodaj opinię

Wejściówki na statek-muzeum “Sołdek”, podlegający pod Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - stan na czerwiec 2018:

 • 8 zł bilet normalny
 • 5 zł bilet ulgowy
 • karnet do 3 obiektów NMM (“Sołdek”, Spichlerze na Ołowiance oraz Żuraw), wraz z przeprawą promową w obie strony - 18 zł normalny, 10 zł ulgowy
 • oprowadzanie przez przewodnika w grupie do 30 osób - konieczna wcześniejsza rezerwacja - 30 zł po polsku, 35 zł po angielsku
 • rejs promem “Motława” - 1,50 zł w jedną stronę, 3 zł w dwie strony
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Rudowęglowiec zwodowany w 1948 r., na czynnej służbie do stycznia 1981 r. Sołdek to pierwszy statek pełnomorski zbudowany w całości w Polsce, a konkretnie w Stoczni Gdańskiej. Przez te lata przetransportował 3,5 miliona ton ładunku, zawijając do 60 portów. Dziś stanowi własność Narodowego Muzeum Morskiego i jest w całości dostępny dla zwiedzających turystów.

Statek Sołdek adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Statek Sołdek, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Statek Sołdek.
Ceny biletów / cennik wejść do Statek Sołdek. Redakcja serwisu www.gdansk.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 5 zł
  Statek Sołdek cena biletu ulgowego: od 5 zł
 • od 8 zł
  Statek Sołdek cena biletu normalnego: od 8 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Statek Sołdek opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij