Teatr Wybrzeże

Centrum kultury wysokiej usytuowane na Targu Węglowym, który co najmniej od XV wieku wykorzystywany jest na potrzeby sztuki i rozrywki. Teatr Wybrzeże w Gdańsku bezpośrednio kontynuuje tradycje placówki założonej na przełomie XVIII i XIX stulecia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że rozmaite sceny i budynki teatralne wzbogacały plac przy Targu Węglowym już od 1600 roku.

Jako że prowizoryczne konstrukcje nie licowały z powagą świątyni sztuki, w 1799 r. rozpoczęła się budowa teatru z prawdziwego zdarzenia. I tak w gdańskim Teatrze Wybrzeże - wówczas Teatrze Miejskim - po raz pierwszy podniesiono dokładnie 3 sierpnia 1801 roku. Projektantem budynku, nazwanego przez mieszkańców “młynkiem do kawy”, był miejski architekt Samuel Held. W 1935 r. teatr przeszedł gruntowną modernizację, jednak pod koniec II Wojny Światowej niemal całkowicie spłonął. Obecna, modernistyczna siedziba Teatru Wybrzeże (tym razem ochrzczona jako “akwarium”) powstała na przełomie lat 1966-67, według projektu Lecha Kadłubowskiego.

Jeśli chodzi o potencjał artystyczny, placówka dysponuje łącznie 5-cioma scenami. Trzy z nich - Duża Sala, Czarna Sala im. Stanisława Hebanowskiego oraz Scena Malarnia - znajdują się w głównym gmachu w Gdańsku. Teatr Wybrzeże ma też 2 zamiejscowe filie: Scenę Kameralną w Sopocie i Letnią Scenę w Pruszczu Gdańskim. Znawcy i miłośnicy sztuki powszechnie uważają teatr za jeden z najlepszych w Polsce - wynik ponad 100 tysięcy widzów rocznie to już w zasadzie norma. Podobnie jak nagrody na rozmaitych festiwalach i konkursach teatralnych.

Naturalnie Teatr Wybrzeże w Gdańsku prowadzi szereg działań promujących aktywność artystyczną i edukacyjnych. Od przeglądów i klubów dyskusyjnych po prelekcje i warsztaty twórcze.

Dodaj opinię

Orientacyjne ceny biletów do Teatru Wybrzeże w Gdańsku - stan na maj 2018:

 • normalne - 30 zł we wtorki i środy, 40 zł w piątki, soboty i niedziele
 • ulgowe - 25 zł we wtorki i środy, 30 zł w piątki, soboty i niedziele
 • bilety grupowe (+10 os.) - normalne 25 zł we wtorki i środy oraz 35 zł w piątki, soboty i niedziele ; ulgowe 22 zł we wtorki i środy, 25 zł w piątki, soboty i niedziele
 • bilety na miejsca z gorszą widocznością (balkon, galeria boczne) - 22 zł we wtorki i środy, 25 zł w piątki, soboty i niedziele

bilety na premiery - 100 zł

bilety otwarte - 60 zł jednoosobowe, 100 zł dwuosobowe

karnety teatralne na 10 wejść - ulgowe 200 zł, normalne 280 zł

karnety VIP na 9 kolejnych premier dla 2 osób -  1800 zł

wejściówki na zwiedzanie i warsztaty w Teatrze Wybrzeże - 5 zł/os.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Jedna z najbardziej cenionych placówek kulturalnych w kraju. Teatr Wybrzeże w Gdańsku kontynuuje tradycje Teatru Miejskiego, założonego na przełomie XVIII i XIX wieku. Instytucja prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną - posiada 5 scen, w tym 2 zamiejscowe - oraz edukacyjną. Główna, prezentująca modernizm siedziba Teatru Wybrzeże powstała w latach ‘60 XX w.

Teatr Wybrzeże adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Teatr Wybrzeże, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Teatr Wybrzeże.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Teatr Wybrzeże. Redakcja serwisu www.gdansk.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 20 zł
  Teatr Wybrzeże cena biletu ulgowego: od 20 zł
 • od 22 zł
  Teatr Wybrzeże cena biletu normalnego: od 22 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Teatr Wybrzeże opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij