Żuraw

Ulicą Św. Ducha można wrócić na Długie Pobrzeże, by po chwili marszu dojść do Żurawia (ul. Szeroka 67/68) - jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1367 r., wszelako jego dzisiejszy wygląd nawiązuje do jego wizerunku z połowy XV stulecia.

Drewniany Żuraw służył jako dźwig portowy do przeładunku towarów oraz stawiania masztów na statkach, pełnił także funkcje wodnej bramy miejskiej. Jego mechanizm złożony z 2 par połączonych wałem kół, wprawiany był w ruch siłą ludzkich nóg. Można się mu dokładnie przyjrzeć odwiedzając działające w Żurawiu Narodowe Muzeum Morskie, które we wnętrzach zabytku urządza również wystawy dotyczące życia portu gdańskiego. Szczyt budynku od przełomu XX i XXI wieku zwieńczony jest figurą ptaka żurawia, który wskazuje żeglarzom kierunek wiatru.

Dodaj opinię

Powszechnie rozpoznawalny symbol Gdańska, mimo że to “tylko” wierna rekonstrukcja budowli z połowy XV wieku. Oryginalny, w całości drewniany dźwig portowy powstał przed 1367 rokiem. Po pożarze z 1442 r. powstał nowy Żuraw, wzmocniony ceglanymi basztami. Z czasem jego rola została ograniczona do wodnej bramy i stawiacza masztów na budowanych okrętach.

Warto sfilmować Żuraw, zająć się tym może firma KM Studio filmowanie Jelenia Góra

Żuraw adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Żuraw, zobacz gdzie w Gdańsku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Żuraw.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Żuraw. Redakcja serwisu www.gdansk.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • od 5 zł
    Żuraw cena biletu ulgowego: od 5 zł
  • od 8 zł
    Żuraw cena biletu normalnego: od 8 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Żuraw opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij