GDAŃSK - Miasto, stolica województwa pomorskiego. Szóste pod względem liczby ludności ( 456 tysięcy ) miasto w Polsce. Położone u ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto, a także wraz z innymi mniejszymi miastami zamieszkałą przez ponad milion osób, Aglomerację Gdańską. Jeden z pierwszych większych grodów pomorskich, założony w 997 roku, a prawa miejskie otrzymał w 1263 roku. W ponad 1000-letnim Gdańsku jest najwięcej obiektów zabytkowych w całej bałtyckiej części Europy. Jest to również miasto kojarzone z historią najnowszą. Miejsce rozpoczęcia II wojny światowej - Westerplatte i powstanie NSZZ Solidarność w 1980 roku. Znana jest atrakcyjność Gdańska na wielu płaszczyznach, lecz walory kąpieliskowe również są bardzo cenne. Jedną z takich atrakcji jest 130-metrowe molo w Gdańsku - Brzeźnie. Szacunki letnich miesięcy wykazują, że plażę i molo odwiedza w szczycie sezonu około 50 tyś. osób dziennie. Według rankingu polskich plaż dwa gdańskie kąpieliska - Brzeźno i Stogi, otrzymują corocznie najwyższe możliwe oceny.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. ŚWIATOWA STOLICA BURSZTYNU - Bałtyckie złoto północy, od wieków sławiło gdańskie wybrzeże i z tego powodu powstawały nawet trakty handlowe np. Bursztynowy / Jantarowy szlak. Tamtejsi bursztynicy stworzyli własny sposób obróbki bursztynu, a jakość ich pracy była legendarna. Bałtycki bursztyn, to sukcynit pochodzący sprzed 40 milionów lat, będący stwardniałą żywicą kopalną, posiadającą dużą domieszkę kwasu bursztynowego. Dzięki takim właściwościom, gdański bursztyn jest nie tylko ładny, ale też posiada wartości lecznicze. Gdańsk, to również centrum naukowe zajmujące się ogólnie tematyką bursztynów, a także jest gospodarzem największych na świecie targów bursztynu AMBERIF i AMBERMART.
  2. JARMARK DOMINIKAŃSKI - Tradycja jarmarku liczy sobie 746 lat i została ona ustanowiona bullą papieża Aleksandra IV w 1260 roku. Przez niemal całą historię, organizatorem był gdański Zakon Dominikanów, a po II wojnie światowej nastąpiła najdłuższa 33 letnia przerwa. Od 1996 roku, organizacją jarmarku zajmują się Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. Rozpoczęciem Jarmarku, była zawsze msza odpustowa o godz.12.00, poprzedzana wszystkimi dzwonami w mieście. Dawniej na sierpniowe Jarmarki przybywało do Gdańska ok. 400 statków, z wielu, nawet odległych krajów. Obecnie organizowany na przeł. lipca i sierpnia Jarmark Dominikański jest to jedną z trzech największych imprez handlowych w Europie.
  3. WESTERPLATTE - To półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 znajdowała się tam Wojskowa Składnica Tranzytowa, która była pierwszym celem ataku Niemiec hitlerowskich w czasie II wojny światowej. Pierwszego wystrzału rozpoczynającego wojnę, dokonał 1 września 1939 roku, niemiecki pancernik Schleswig - Holstein. Siedmiodniowa obrona stała się jednym z najbardziej heroicznych symboli polskiego oporu. Obecnie znajduje się tam 25 metrowy, kamienny pomnik symbolizujący bagnet wbity w ziemię wg. autorstwa Franciszka Duszenki i Adama Haupta. Pomnik stoi na 20 metrowym kopcu przeznaczonym do zwiedzania.
  4. TWIERDZA WISŁOUJŚCIE - Jest to unikalny w skali światowej, przykład dobrze zachowanego, portowego zespołu obronnego. W XIV wieku znajdowały się w tym miejscu drewniane umocnienia, z których załoga strzegła wejścia do portu. Była to budowla przeznaczona dla obrony, ale i do ochrony interesów miasta, bowiem urzędnicy pobierali tam opłaty od statków. Dzięki różnorodność stylów architektonicznych, nawarstwiających się w tej twierdzy (dawniej również latarni), przez okres kilku wieków, powstała budowla o niezwykłej wartości. W ramach Światowego Programu Ochrony Zabytków UNESCO, została umieszczona na liście 100 najbardziej zagrożonych zabytków świata.
  5. TRAKT KRÓLEWSKI - Tworzą go ul. Długa i Długi Targ. Prowadzi wzdłuż Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. W tej części miasta mieszkali najbogatsi mieszkańcy Gdańska. W czasie II wojny światowej ta część miasta została zniszczona niemal w 80 %, ale obecnie jest największym skupiskiem zabytków w mieście. Przy Długim Targu znajdują się dwie najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta. Ratusz Głównego Miasta z wnętrzami utrzymanymi w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Najbardziej okazała jest Wielka Sala Rady uważana za jedną z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych w Europie. Dwór Artusa to jeden z najładniejszych renesansowych pałaców w Polsce.
  6. BAZYLIKA MARIACKA - Świątynia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, konkatedra archidiecezji gdańskiej, wybitne dzieło gotyckiej architektury ceglanej. Pierwszą sakralna budowlą, był kościół o układzie bazylikowym z niską wieżą, zbudowany w poł. XIV wieku. W 1379 Henryk Ungeradin rozpoczął wznoszenie obecnego kościoła, a ostateczne przesklepienie kościoła nastąpiło w latach 1499-1502, pod kierunkiem Henryka Haetzla. W czasie II wojny światowej kościół został zniszczony, a sklepienie i dachy przestały istnieć. Odbudowa trwała do 1956 roku. Obecnie jest to największy kościół ceglany na świecie.
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij