Gdańsk - informacje praktyczne o miejscowości

Dojazd do Gdańska

Gdańsk – miasto wojewódzkie, stolica województwa pomorskiego na prawach powiatu. Leży w północnej Polsce nad Morzem Bałtyckim. Położone przy ujściu rzeki Wisły do Zatoki Gdańskiej. Najstarsza część miasta leży nad rzeka Motławą, która jest jednym z ramion Wisły. Gdańsk wraz z Gdynią i Spotem tworzy tzw. Trójmiasto.

Gdańsk to miasto, gdzie krzyżują się główne drogi transportowe. Przez miasto przebiegają trasy europejskie E28, E75 oraz E77, droga krajowa nr 7 i drogi ekspresowe S6, S7. Rozbudowaną sieć komunikacyjną stanowią drogi wojewódzkie (218, 221, 222, 468, 472, 501). Gdańsk otaczają 2 obwodnice: północ z południem łączy Obwodnica Trójmiasta oraz Południowa Obwodnica Gdańska, która łączy wschód z zachodem.

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny znajduje się w centrum miasta przy ul. Podwale Grodzkie 2 i ma najwyższą kategorię A (Premium), według kategoryzacji PKP. Dostępne połączenia kolejowe łączą Gdańsk z większością miast w kraju, (w tym szybkie połączenia InterCity) oraz miastami europejskimi obsługiwanymi przez linie EuroCity. Dworzec pełni również funkcję stacji Szybkiej Kolei Miejskiej obsługującej Trójmiasto (Gdańsk – Sopot – Gdynia – Wejherowo), która pełni istotną rolę w transporcie publicznym. Informacja o aktualnym rozkładzie jazdy PKP znajduje się na Goeuro.pl.

Komunikacja miejska autobusowa w Gdańsku składa się z 68 linii dziennych, 11 linii nocnych oraz 2 linii sezonowych. Transport tramwajowy to 55,6 km linii tramwajowych. Dzielnice zachodnie Gdańska, są pozbawione komunikacji tramwajowej.

Port Lotniczy Gdańsk – Rębiechowo im. Lecha Wałęsy znajduje się na obrzeżach miasta i jest trzecim, co do wielkości (po Warszawie i Krakowie) portem lotniczym w Polsce. Posiada 2 terminale. Obsługuje większość lotniczych połączeń krajowych i międzynarodowych.

rozwiń
Gdańsk - informacje praktyczne o miejscowości
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij